Eliminacje do Międzynarodowego Konkursu Gastronomicznego Oliviera Roellingera 2022

Dodano: 14-12-2021

Dnia 8 grudnia 2021 roku w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Somoninie odbyły się szkolne eliminacje do międzynarodowego konkursu gastronomicznego Oliviera Rolellingera – Contest.

W konkursie wzięli udział uczniowie z klasy III Tb: Karolina Szodrowska, Nikodem Pozorski, Katarzyna Roszkowska oraz z klasy III Td: Natalia Piepiórka.
Zadaniem uczestników było przygotowanie zakąski i dania głównego.

Karolina, jako zakąskę przygotowała „Rybę miruna zapiekaną na wytrawnym gofrze ze szpinakiem, papryką i parmezanem”, zaś na danie główne „Smażoną rybę miruna w panierce migdałowej z ryżem i zielonymi warzywami z sosem pomarańczowym”. Nikodem, jako zakąskę, zaserwował „Plaster łososia z warzywami i kiwano”, a na danie główne „Łosoś w ogródku warzywnym z purée z marakui”. Zakąska Katarzyny była „Łosoś na ziemniakach”, zaś daniem głównym – „Łosoś yin yang”. Natalia jako zakąskę sporządziła „Krewetki w sosie czosnkowo-pietruszkowym”, zaś na danie główne „Pstrąg ze szparagami w sosie cytrynowym z kaszą bulgur”.

Uczestnicy mieli 30 minut na przygotowanie i podanie zakąski oraz 2,5 godziny na przygotowanie dania głównego. Głównym kryterium, jakim musieli się kierować uczestnicy konkursu, był wybór ryby, która nie jest zagrożona wyginięciem. Ponadto musieli wykazać się wiedzą na temat pochodzenia, wartości odżywczych, sposobu hodowli i połowu ryb oraz zaprezentować potrawy w języku angielskim.

Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwała komisja, w składzie: pan Kazimierz Żołnowski, pani Hanna Penkowska oraz pani Anna Baranowska.

Pierwsze miejsce w konkursie zajęła Katarzyna Roszkowska, drugie – Karolina Szodrowska, trzecie – Natalia Piepiórka i Nikodem Pozorski. Katarzyna i Karolina będą reprezentować szkołę w konkursie w Grecji.

Teraz pora na dopracowanie potrawy i przygotowanie do konkursu międzynarodowego, który odbywać się będzie w Atenach. Gratulujemy zwycięstwa i życzymy powodzenia.

Organizatorkami etapu szkolnego były panie Alicja Drzewiecka i Joanna Skrzypkowska.