Dzień Dyni – 29.09.2021

Dodano: 01-11-2021

29.10.2021r. klasa III Tb wraz z panią Martyną Grzędzicką świętowała na lekcjach języka angielskiego Dzień Dyni. Na zajęciach uczniowie przygotowali tradycyjne dyniowe lampiony Jack-o’-lantern.

Zwyczaj tej latarni wywodzi się z Irlandii oraz celtyckich legend. Na początku jednak lampki robiono z buraków, rzepy lub nawet ziemniaków. Dopiero po odkryciu Ameryki Jack-o’-lantern przybrał pomarańczową twarz dyni. Dynia wygrała z innymi warzywami zapewne ze względów praktycznych: była większa, a więc łatwiej było ją wydrążyć oraz było w niej więcej miejsca na świeczkę. Jack-o’-lantern symbolizował dusze zmarłych, którzy nie zaznali spokoju. Być może dlatego sprawiał zawsze dość upiorne wrażenie.

Lekcje języka angielskiego maja na celu, między innymi rozwijanie kompetencji interkulturowych, stąd pomysł na zajęcia.