Wielki Maraton Czytelniczy 2020/2021

Dodano: 07-03-2021

W roku szkolnym 2020/2021 uczniowie naszej szkoły po raz kolejny uczestniczyli w WIELKIM MARATONIE CZYTELNICZYM – Ogólnopolskim konkursie dla uczniów szkół podstawowych i średnich ze specjalnym udziałem szkół polskich w Wielkiej Brytanii – organizowanym przez WiMBP w Gdańsku, pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Gdańska i Kuratorium Oświaty.

W tegorocznej – VI edycji Maratonu dla szkół średnich „Na literackim szlaku” naszą szkołę reprezentowało 14 uczestników.

Zadaniem uczestników było przeczytanie 6 książek, wskazanych przez organizatorów. Na początku każdego miesiąca (od września 2020 do lutego 2021) uczniowie biorący udział w Maratonie otrzymywali informację, jaką książkę należy przeczytać. Po każdym miesiącu Szkolny Koordynator Maratonu (pani Maria Konkel) przeprowadzała test sprawdzający znajomość treści i rozumienie problematyki lektury. W tym roku, ze względu na pandemię, większość Testów miała formę zdalną. Zadania każdego Testu obejmowały ok. 10 pytań zamkniętych i 10 pytań otwartych. Ich ocena odbywała się zgodnie z kluczem, przygotowanym przez organizatorów. Po każdym teście, informacja o liczbie uczniów biorących udział w WMC i ich wynikach przesyłana była w formie protokołu konkursowego do organizatorów.

W tym roku szkolnym nasi Maratończycy zmierzyli się z następującymi lekturami:

Ryszard Kapuściński „Transsyberyjska” (w „Imperium”) – TEST 1 – X 2020

Andrzej Pilipiuk „Upiór w ruderze” – TEST 2 – XI 2020

Monika Milewska „Latawiec z betonu” – TEST 3 – XII 2020

Paulina Wilk „Znaki szczególne” – TEST 4 – I 2021

J.R.R. Tolkien „Upadek Gondolinu” – TEST 5 – II 2021

Nicola Yoon „Ponad wszystko” – TEST 6 – III 2021

Jak zwykle u nas, dostęp do lektur konkursowych zapewniła uczestnikom biblioteka szkolna, zaś pani Hania Penkowska koordynowała proces wypożyczeń.

Maksymalna ilość punktów do zdobycia z wszystkich Testów wyniosła 126. Najwyższe wyniki w ZSP w Somoninie uzyskały:

  1. Klaudia Kąkol – klasa II Td
  2. Wiktoria Furman – klasa II Ta
  3. Wiktoria Bigus – klasa II Ta

Ponadto w Maratonie uczestniczyły: Zosia Jońska, Agata Jelińska (I Tb), Klaudia Piotrowska, Julia Skierka, Agata Konkol (II Ta), Karolina Dominik, Paulina Gmyrek, Kasia Roszkowska (II Tb), Julia Kobiela, Julia Drążkiewicz (II Tc), Olga Król (II Td).

Wszystkim uczestnikom gratulujemy!