Narodowe Święto Niepodległości 2020

Dodano: 05-11-2020

11 listopada obchodzić będziemy Narodowe Święto Niepodległości. Tym państwowym świętem upamiętniamy odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku, po 123 latach zaborów (od 1795 do 1918 roku). W rzeczywistości o kształt granic i naszej państwowości musieliśmy walczyć jeszcze przez kilka lat, zaś wybuch II wojny światowej w 1939r. zburzył kilkunastoletni czas spokoju i niezależności. Pełną wolność Polska odzyskała dopiero po 1989r.

W tym roku (11.11.2020), ze względu na pandemię i edukację zdalną, zamiast tradycyjnego apelu, proponujemy Wam obejrzenie trzech krótkich filmów, przygotowanych przez IPN.

Warto przypomnieć sobie wydarzenia historyczne, przełomowe dla wolności naszego narodu.

Proponujemy oglądanie filmów we wskazanej poniżej kolejności:

1) Gra o Niepodległość

2) Niezwyciężeni. Czas próby

3) Niezwyciężeni

Dodatkowy materiał dla zainteresowanych:

                Serdecznie zachęcamy również do obejrzenia koncertu online z okazji Święta Niepodległości, organizowanego przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Somoninie. Koncert pt. „Niepodległość, kocham i rozumiem” będzie można obejrzeć na kanale YouTube w niedzielę 08.11.2020r. o godzinie 17.00:

https://kartuzy.info/artykul/gmina-somonino-zaprasza/1098321

                11 XI jest dniem wolnym od pracy i nauki. Warto jednak poświęcić trochę czasu na refleksję patriotyczną i pogłębienie wiedzy o przeszłości własnego narodu. Znajomość historii ułatwia nam rozumienie współczesności.

Życzymy wszystkim udanego świętowania Niepodległości – ze względu na pandemię – w domach, w gronie rodzinnym.