„Razem do zawodu” 2019/2020

Dodano: 03-09-2020

Razem do zawodu – kolejny sukces uczniów ZSP w Somoninie

Nieco inaczej, z uwagi na sytuacje pandemiczną, przebiegała III edycja konkursu „Razem do zawodu”, organizowanego przez Regionalną Izbę Gospodarczą Pomorza, w ramach marszałkowskiego projektu “Programy motywacyjne dla uczniów pomorskich szkół zawodowych”

Konkurs realizowano online, z wykorzystaniem platformy Clickmeeting. Uczniowie łączyli się z komisją konkursową zdalnie, ze swoich domów. W jury zasiedli przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, Regionalnej Izby Gospodarczej Pomorza, uczelni wyższych oraz pracodawców. Konkurencja była spora. W sumie do konkursu zgłosiło się 433 uczniów. Stworzyli oni 103 zespoły projektowe. Do finału zakwalifikowano 64 projekty, realizowane przez 273 uczestników w okresie od listopada 2019 do 1 czerwca 2020 (gala finałowa).

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Somoninie reprezentowały trzy drużyny, które zrealizowały następujące projekty:

  1. “Ekobox- pudełka biodegradowalne w gastronomii”

Projekt zajął II miejsce w branży Turystyka, sport i rekreacja oraz Przemysł spożywczy.

Celem projektu było zwrócenie uwagi lokalnej społeczności na wpływ nadmiaru jednorazowych opakowań wykorzystywanych w gastronomii oraz na ilość pozostawianych przez klientów śmieci. Uczniowie zajęli się produkcją opakowań, które można zjeść lub z czystym sumieniem wyrzucić do odpadów biodegradowalnych. Skład produktu, jego konsystencję, obróbkę cieplną uczniowie początkowo obmyślali w pracowni gastronomicznej w szkole, a w czasie lockdown w domach. Wykonanie pojemników okazało się proste i całkiem przyjemne. Zastosowanie może mieć miejsce w punktach gastronomicznych, jak i w czasie rodzinnych imprez plenerowych np. grilla.

Skład zespołu: Katarzyna Pryczkowska, Weronika Blok i Jakub Brzeski.

Opiekunem zespołu była Joanna Skrzypkowska.

  • “Szybkie cięcie”

Projekt wyróżniony w branży Turystyka, sport i rekreacja oraz Przemysł spożywczy. Celem głównym projektu było zdobycie doświadczenia fryzjerskiego w pracy z osobami starszymi i niepełnosprawnymi, które następnie można wykorzystać w branży turystyczno – hotelarskiej świadcząc usługi dodatkowe. Uczniowie odwiedzili podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Kobysewie, gdzie pod opieką pani Anity Leszkowskiej świadczyli usługi kosmetyczno – fryzjerskie. Wartością dodaną było szlifowanie umiejętności komunikacyjnych z osobami z niepełnosprawnością intelektualną i fizyczną. Niestety pandemia ograniczyła możliwości dalszej współpracy z placówkami opiekuńczo – leczniczymi, dlatego też uczniowie mogli realizować założenia jedynie wśród najbliższych osób niepełnosprawnych i starszych. Jak wiadomo, zakłady fryzjerskie były nieczynne, więc młodzież miała pełne ręce roboty w środowiskach domowych.

Skład zespołu: Kinga Kreft, Wiktoria Siniakiewicz, Oskar Żołnowski, Oliwia Wojtyła oraz Nikola Rybakowska.

Opiekunem grupy była Agnieszka Głodowska.

  • “Ratujemy zapylacze”

Projekt wyróżniony w branży Środowisko.

Celem głównym projektu było promowanie roli zapylaczy w utrzymywaniu równowagi w lokalnych ekosystemach. Osiągnięcie tego celu będzie możliwe poprzez wzrost świadomości wśród rówieśników oraz młodszych kolegów na temat przyczyn związanych ze zmniejszaniem się populacji owadów zapylających, a także zapobieganiem ich wyginięciu. W założeniu było wybudowanie hotelu dla owadów, stworzenie scenariusza zajęć dla dzieci przedszkolnych i uczniów szkół podstawowych oraz zakładanie wspólnie z dziećmi łąk kwietnych i montaż hotelu w danym miejscu. Realne było stworzenie prototypu hotelu, jednakże zamknięcie placówek uniemożliwiło realizację części edukacyjnej. Z realizacją pomysłu uczniowie z pewnością powrócą w dogodnych okolicznościach.

Skład zespołu: Dorota Maszka, Klaudia Kamińska, Karolina Puzdrowska, Dawid Golnau i Mateusz Mazur.

Opiekunem grupy była Adriana Wenzel.

Link do Gali Finałowej:

https://www.facebook.com/f01153b4-b751-43a2-bb49-0662702f6201