Wyjazd do Berlina, Poczdamu – XII 2019r.

Dodano: 14-12-2019

W dniach 5-6 grudnia 2019 młodzież z klasy IV, III ,II i I Technikum, pod opieką pań Kariny Socha i Beaty Kramp, wyjechała na wycieczkę do Poczdamu i Berlina. Celem wyjazdu było poznanie kultury, sztuki oraz zwyczajów świątecznych w Niemczech, w ramach wdrażania Strategii Umiędzynarodowienia Szkoły.

Miejscem, które odwiedzili w pierwszej kolejności był „Cecilienhof” w Poczdamie.

Pałac (Schloss Cecilienhof), zbudowany w stylu angielskiego dworu wiejskiego, leży w północnej części Nowego Ogrodu nad brzegiem jeziora Jungfernsee. Jego budowę w latach 1913-1917 zlecił cesarz Wilhelm II dla następcy tronu Wilhelma Pruskiego i jego żony Cecylii. Architekt Paul Schultze-Naumburg skupił poszczególne elementy budowli wokół kilku dziedzińców i ozdobił fasadę wystawnym murem pruskim oraz dekoracyjnymi kominami. Na górnym piętrze znajdowały się prywatne apartamenty pary książęcej, które po renowacji są obecnie świadectwem wysokiej kultury mieszkania z początkiem XX stulecia. Zachował się w stanie oryginalnym również gabinet księżniczki zaprojektowany w formie kajuty.
W centrum opinii światowej pałac znalazł się jako miejsce obrad przedstawicieli koalicji antyhitlerowskiej, które odbyły się tu w dniach 17 lipca-2 sierpnia 1945r. Pomieszczenia na parterze zostały specjalnie przygotowane jako sala obrad, a gabinety przywódcy ZSRR – Józefa Stalina, brytyjskiego premiera – Winstrona Churchilla oraz prezydenta USA – Harry‘ ego Trumana specjalnie umeblowane. Jeszcze dziś można je zwiedzać jako historyczne miejsce Konferencji Poczdamskiej. W Wielkiej Sali podpisano deklarację poczdamską, która ustaliła powojenne zmiany polityczne i terytorialne w zakresie Niemiec i Europy.

Z pałacu udali się do centrum Poczdamu, aby przespacerować się uliczkami kwartału holenderskiego.

Dzielnica Holenderska to zabytek i wcale nie jest nowym wymysłem tamtejszych architektów, którzy pozazdrościli Holendrom charakterystycznych domków z cegły. Kwartał powstał w ciągu zaledwie 9 lat w XVIII w. na potrzeby holenderskich rzemieślników, którzy budowali Poczdam i musieli się tu osiedlić na czas prowadzonych prac. Dzielnica Holenderska obejmuje 134 domy wzniesione z czerwonej cegły w stylu baroku holenderskiego i uważana za największy zespół architektury holenderskiej poza Holandią na terenie Europy.

Resztę dnia spędzili na Jarmarku Bożonarodzeniowym, delektując się specjałami kuchni niemieckiej.

Drugi dzień pobytu w Berlinie rozpoczął się od zwiedzania Muzeum Pergamońskiego, znajdującego się na słynnej berlińskiej „wyspie muzeów”.

Ten najmłodszy budynek na berlińskiej „wyspie muzeów” (1930) robi chyba największe wrażenie, a mieści trzy duże kolekcje: Antikensammlung (Zbiory Sztuki Starozytnej), Museum für Islamische Kunst (Muzeum Sztuki Islamskiej) i Vorderasiatisches Museum (Muzeum Bliskiego Wschodu) oraz tymczasowe wystawy. Nazwa Muzeum Pergamońskie pochodzi od najsłynniejszego eksponatu: pergamońskiego marmurowego ołtarza zabranego w 1878 r. z ruin helleńskiego miasta Pergamon na zachodnim wybrzeżu dzisiejszej Turcji. Ten wielki marmurowy ołtarz, ozdobiony częściowo zrekonstruowanym fryzem, przedstawiającym mityczną bitwę miedzy bogami Olimpu i grupą olbrzymów, był zaledwie częścią wspaniałego miejskiego kompleksu. Skale oryginału pozwala sobie uzmysłowić umieszczona tam makieta.

Do pozostałych atrakcji Muzeum Pergamońskiego należą: Brama Miletu z ok. 120 r. – rekonstrukcja wejścia na targ w rzymskim miesicie Milet w Azji Mniejszej; rekonstrukcja babilońskiej Bramy Isztar; droga procesyjna do świątyni Marduka z czasów Nabuchodonozora II; wejście do pałacu kalifa w Mshatta (w starożytnym Jordanie). Poza tymi imponującymi rekonstrukcjami Muzeum Pergamońskie jest pełne greckiej, rzymskiej, babilońskiej oraz islamskiej rzeźby i architektury.

Żegnając się z Berlinem, grupa odwiedziła jeszcze słynne jarmarki bożonarodzeniowe na „Gendarmenmarkt” i na „Alexanderplatz” oraz Bramę Brandenburską.

 Uczestnicy wyjazdu