Radosne Święto Niepodległości 2019

Dodano: 08-11-2019

08 listopada 2019r. w ZSP w Somoninie obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości. Aby dać wyraz dumy z bycia Polakami, włączyliśmy się w tym roku do akcji wspólnego śpiewania polskiego hymnu państwowego, zainicjowanej przez Ministra Edukacji Narodowej.

Akcja „Szkoła do hymnu” polegała na wspólnym zaśpiewaniu w polskich szkołach, przedszkolach i placówkach oświatowych 4 zwrotek „Mazurka Dąbrowskiego”, właśnie dziś – 8 listopada, o symbolicznej godzinie 11:11.

Wszyscy, zebrani w sali gimnastycznej, w radosnej, patriotycznej atmosferze odśpiewaliśmy hymn państwowy.

Śpiew i uroczystość uświetnił też akompaniament i występ Przodkowskiej Orkiestry Dętej, której członkiem jest nasza uczennica – Sandra Drążkowska. Dzięki inicjatywie Sandry, grupa przybyła do naszej szkoły.

Apel był też okazją do przypomnienia historii „Mazurka Dąbrowskiego” i jego autora – patrona naszej szkoły – Józefa Wybickiego.

Podczas uroczystości ogłoszono też wyniki „Szkolnego Konkursu Wiedzy o Patronie – Józefie Wybickim”, który co roku organizowany jest wśród pierwszoklasistów. W tym roku „Konkurs…” odbył się 17 października i wzięło w nim udział prawie 200 uczniów. Uczestnicy wykazać się musieli wiedzą o życiu prywatnym, działalności publicznej i twórczości Józefa Wybickiego. Zwycięzcą okazała się Wiktoria Bigus z klasy I Ta. Gratulujemy!

Organizatorem Konkursu i dzisiejszej uroczystości był nauczyciel historii – Robert Zieliński.

Spotkanie było też okazją do pożegnania odchodzącego i przekazanie funkcji nowemu Przewodniczącemu Samorządu Uczniowskiego. Pani dyrektor Elżbieta Świętoń podziękowała za współpracę Grzesiowi Trederowi i Damianowi Richert; oficjalnie ogłosiła też wyniki Wyborów Samorządu Uczniowskiego. Nowym reprezentantem uczniów został Jakub Kotłowski z klasy IV T.