Wycieczka klasy IV T 2019/2020

Dodano: 06-10-2019

W dniach 30 września – 2 października 2019r odbyła się wycieczka klasy IV T wraz opiekunami p. Sabiną Niklas i p. Agnieszką Głodowską do Częstochowy, Krakowa, Oświęcimia i Zatoru.
          W ramach pielgrzymki maturzystów diecezji pelplińskiej na Jasną Górę 30 września ponad dwa tysiące maturzystów (w tym uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Somoninie) którzy wiosną przyszłego roku będą zdawać egzamin dojrzałości poniedziałkowe popołudnie i wieczór spędziło na Jasnej Górze. Spotkanie rozpoczęło się nabożeństwem pokutnym, forum ewangelizacyjnym oraz konferencją, podczas której padły słowa: „jesteśmy tutaj po to, by zawierzyć siebie jak Maryja, z przekonaniem, że Pan Bóg ma dobry plan na moje życie…”.  Centralnym punktem pielgrzymki młodych była Msza św. w bazylice jasnogórskiej pod przewodnictwem biskupa pomocniczego Arkadiusza Okroja, który powiedział: „jesteśmy tu, by w głębi swojego serca i swoim sumieniu postawić sobie ważne pytania dotyczące waszej przyszłości…” i dodał, że „…najpierw trzeba wsłuchać się w siebie, by być autentycznym w swoich wyborach.” Po Mszy Św. w auli o. Kordeckiego maturzyści wysłuchali świadectwa Dobromira MAK Makowskiego i wzięli udział w Apelu Jasnogórskim, po czym udaliśmy na nocleg się do Krakowa.
         Kolejny dzień rozpoczęliśmy od zwiedzania Krakowa, który nierozerwalnie związany jest ze Wzgórzem Wawelskim, które zapisało się w historii Polski od początków jej państwowości. Przechodząc przez romańską Rotundę Najświętszej Marii Panny, gotycką Katedrę i renesansowy Zamek Królewski „przewędrowaliśmy” przez prawie 1000 lat historii Polski, oglądając materialne ślady bogatego dziedzictwa polskiej monarchii. Zwiedziliśmy Katedrę wawelską, miejsce koronacji królów polskich, które jest jednocześnie wielką nekropolią – w kryptach Katedry pochowanych jet większość królów Polski. Zwiedzanie grobów królewskich rozpoczęliśmy w krypcie św. Leonarda, która jest pozostałością drugiej, romańskiej katedry tzw. hermanowskiej oraz odwiedziliśmy miejsce wiecznego spoczynku większości królów polskich i ich rodzin (17 władców wliczając Królową Jadwigę i Królową  Annę Jagiellonkę), narodowych bohaterów i wieszczów oraz biskupów. Uczniowie odwiedzili jeden z najsłynniejszych dzwonów w Polsce – Dzwon Zygmunta, który znajduje się w wieży Zygmuntowskiej. Następnie zwiedziliśmy Starówkę, Sukiennice, Kościół Mariacki, ul. Grocką, piękne Planty, gdzie przeszłość miesza się tu z teraźniejszością, a historia z nowoczesnością.
        Następnym punktem wycieczki było Muzeum i miejsce pamięci Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu (były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady), na które składają się dwie wielkie części byłego kompleksu obozowego wraz z obiektami budowlanymi, około 300 ruinami, autentycznymi drogami, rampą, krematorium, ogrodzeniami, a także archiwalia, które przetrwały ewakuację obozu oraz zbiór ponad stu tysięcy obiektów ruchomych (m.in. walizki, buty i przedmioty codziennego użytku, pasiaki i przedmioty więźniarskie, a także przedmioty pochodzenia esesmańskiego). Był to moment wielkiego poruszenia i refleksji nad kruchością ludzkiego życia – ginęli tam ludzie w niewyobrażalnych mękach, w bólu, poniżeniu, spotęgowanym widokiem umierających w udręczeniu bliskich. Ogromne wrażenie zrobiły tysiące oprawek do okularów czy setki kilogramów ludzkich włosów – jedyny ślad po tysiącach Żydów z całej Europy – „Niechaj na wieki będzie krzykiem rozpaczy to miejsce, w którym hitlerowcy wymordowali około półtora miliona mężczyzn, kobiet i dzieci, głównie Żydów z różnych krajów Europy”. Po całodziennym zwiedzaniu i spacerze nad Wisłą, pełni wrażeń udaliśmy się na nocleg do hostelu.
        Ostatni dzień wycieczki był dniem rekreacji, ponieważ spędziliśmy go w Energylandii, udając się do Zatoru, gdzie znajduje się największy Park rozrywki w Polsce – oferujący kilkadziesiąt atrakcji, które znajdują się na obszarze blisko 30 hektarów. Wszystkie atrakcje charakteryzowały się specjalnie dobraną tematyczną dekoracją i scenografią i podzielone są na 5 różnych sfer. Największym zainteresowaniem wśród naszych uczniów cieszyła się strefa ekstremalna, dostarczająca maksimum adrenaliny – gdzie trzeba było się zmierzyć ze strachem oraz potężną dawką radości i zabawy na najwyższych obrotach.
       Pomimo ogromnego zmęczenia i wysokiej ilości wrażeń wycieczkę zakończyliśmy w radosnej i pogodnej atmosferze, bezpiecznie docierając do domu. Wyjazd ten zapewne na długo pozostanie w naszej pamięci i wspomnieniach.

S. Niklas