Konkurs wiedzy o bezpieczeństwie

Dodano: 09-04-2019

Dnia 5 kwietnia 2019r w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Somoninie rozstrzygnął się Konkurs wiedzy o bezpieczeństwie ruchu drogowego oraz negatywnych skutkach spożywania alkoholu oraz innych środków psychoaktywnych, w tym środków zastępczych, w którym brali udział uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z Przodkowa, Sierakowic i Somonina.

W pierwszym etapie uczniowie pisali test wiedzy, po którym wyłoniono 3 finalistów w odrębnie każdej ze szkoły.

W piątek cała dziewiątka przystąpiła do części finałowej. Uczniowie odpowiadali przed Komisją Konkursową i sprawdzali swoje umiejętności praktyczne, m.in. w układaniu poszkodowanego w pozycji bezpiecznej ustalonej. Walka o pierwsze miejsce i nagrodę, w postaci kursu na prawo jazdy kat. B (ufundowana przez Gminę Somonino), była zacięta i dopiero w dogrywce wyłoniono zwyciężczynię. Paulina Wolska uczennica ZSP w Sierakowicach nie popełniła żadnego błędu i pokonała koleżanki i kolegów. II miejsce zajął Mateusz Krefta (ZSP w Sierakowicach), III – Martyna Skorowska  (ZSP w Przodkowie). Wszyscy finaliści zostali obdarowani upominkami, ufundowanymi przez Gminę Przodkowo i Gminę Sierakowice. Dodatkową nagrodę w postaci kursu na prawo jazdy od Pana M.Philippa otrzymała Patrycja Elgert, uczennica ZSP w Somoninie – za wyjątkowe zaangażowanie w życie szkoły.

W ramach profilaktyki, można było w alkogoglach lub narkogoglach przejechać się wyznaczoną trasą na boisku przy szkole w Somoninie, pod okiem instruktorów nauki jazdy z Ośrodka Szkolenia Kierowców „Irena Philipp” z Kartuz (Mariana Philippa i Krzysztofa Króla). Wszyscy chętni zostali skontrolowani alkomatem przez funkcjonariuszy z Komendy Powiatowej Policji w Kartuzach. Wrażenia z jazdy w tych specjalnych „okularach” są dla kierowcy i obserwatorów niezapomniane.

Ponadto Asp. Marcin Megier z Państwowej Powiatowej Straży Pożarnej w Kartuzach przeprowadził  pokaz i instruktaż udzielania pierwszej pomocy.

Wielkie podziękowania należą się sponsorom Gminie Somonino, Gminie Przodkowo i Gminie Sierakowice,  oraz przedsiębiorstwu Import – Usługi Handlowe Transport Ciężarowy i Osobowy, Stanisław Rychert, a przede wszystkim Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej  w Kartuzach oraz  Zespołowi Szkół Ponadgimnazjalnych w Somoninie za organizację konkursu i działań profilaktyki prozdrowotnej.

Nauczycielki zajęć  praktycznych z uczniami z Somonina przygotowały dla wszystkich gości smaczny poczęstunek, jak na szkołę gastronomiczną przystało. Organizatorem imprezy z ramienia ZSP w Somoninie była pedagog – Anita Leszkowska.

Planowana jest kolejna edycja konkursu, która odbędzie się w przyszłym roku.