Gwiżdże 2018

Dodano: 31-12-2018

„W Somoninie w szkole o tradycję dbamy, wiec co roku z „Gwiazdką” do ludzi chadzamy…”


„Gwiazdka”, „Gwiazdory” czy „Gwiżdże” to nazwy kaszubskiej grupy kolędniczej odwiedzającej domostwa w okresie bożonarodzeniowym. Tradycją już naszej szkoły jest przygotowywanie występu takiej grupy, pod nazwą „Gwiżdże”, i odwiedzanie z nim okolicznych szkół oraz zaprzyjaźnionych przedsiębiorstw. Przygotowania i próby trwały już od początku grudnia, zaś w piątek przed Świętami (21.12.2018r.) grupa zaprezentowała efekty swej pracy w Przedszkolu „Aniołek” w Kiełpinie, w Gimnazjum w Somoninie, firmach Artstal i Radbur oraz, na zakończenie, w naszej szkole.

„Gwiżdże 2018” tworzyli: Policjant – Damian Richert, Łobuzy – Jaś Stromski i Dawid Klawikowski, Gwiazdor – Grześ Treder, Anioł – Klaudia Kassner, Diabeł – Jaś Leyk, Śmierć – Agata Zimmermann, Kominiarz – Krzysiek Majewski, Bocian – Klaudia Płotka, Koń – Kuba Benka, Koza – Klaudia Niemc, Baba – Karolina Pobłocka, Dziad – Przemek Birr. Nad warstwą artystyczną czuwał p. Maciej Urban, zaś sprawy techniczne i organizacyjne koordynowała p. Maria Konkel. Nic nie udałoby się bez pana Mirka Benkowskiego – który od kilku już lat, poświęca swój czas i zawodowe obowiązki, aby wspierać grupę grą na akordeonie.

Występy były udane – kolędnicy i odwiedzani dobrze się bawili, zaś dzieci (przedszkolaki) – tradycyjnie już przeżyły chwile strachu. Dla wszystkich był słodki poczęstunek – „Baba” tym razem częstowała słodkimi piernikami, przygotowanymi przez kucharzy naszej szkoły. Kolędnicy otrzymali również upominki od gospodarzy.

Aby tradycji stało się zadość, poświąteczny występ grupy odbędzie się 29 stycznia 2019r. podczas okresowego spotkania z rodzicami – godz. 17.00 – w ZSP w Somoninie. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych.