Klasa IV T w Muzeum II Wojny i Urzędzie Marszałkowskim

Dodano: 05-11-2018

Dnia 30 października 2018 roku klasa IV T wraz z wychowawcą p. Kariną Socha, chcąc uczcić 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości wybrała się na wycieczkę do Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Zwiedziliśmy  wystawę główną, zajmującą powierzchnię niemal 5 tys. m2, co czyni ją jedną z największych wystaw prezentowanych przez muzea historyczne na świecie. Zlokalizowana jest 14 metrów pod ziemią. To opowieść o tragicznym doświadczeniu II wojny światowej, o jej genezie i skutkach, o ofiarach i sprawcach, o bohaterach i zwykłych ludziach. Ma przypominać historię, której nie wolno nam zapomnieć.

Następnie udaliśmy się do Urzędu Marszałkowskiego, aby podziwiać kopię malowidła „Niebo polskie”.

Malowidło ukazuje fragment nieba widocznego nad Polską w sierpniu w 1937 r. Polskiego charakteru dodaje mu również przedstawienie gwiazdozbiorów, opisanych przez polskich astronomów. Jest tam m.in. gwiazdozbiór Tarcza Sobieskiego, nazwany przez Jana Heweliusza na cześć polskiego króla i zwycięstwa wojsk polskich pod Wiedniem.

Pośrodku nieba znajduje się Mater Polonia w białej sukni z czerwonym szalem, przy której przysiadł biały orzeł z uniesionymi skrzydłami. Wokół nich pojawiają się bardzo młode, piękne dziewczęta w kolorowych strojach. Stanowią one apoteozę radości ze świeżo odzyskanej wolności. W bezpośrednim otoczeniu Polonii znalazły się także personifikacje przemysłu, handlu i rolnictwa. Całą grupę zamykają postacie kobiece – alegorie pokoju, wojny, sztuki oraz nauki. Narożniki kompozycji stanowią przedstawienia czterech pór roku.

Uzupełnieniem malowidła na suficie są obrazy na ścianach auli, przedstawiające panoramy miast polskich. Po prawej stronie od wejścia namalowano trasę kolejową z Gdyni do Katowic, natomiast po lewej – historyczną drogę wiślaną z Krakowa do Gdańska.

Na zakończenie zostaliśmy zaproszeni do sali obrad sejmiku wojewódzkiego Urzędu Marszałkowskiego, w której pracownik urzędu przedstawił nam prezentację dotyczącą rozwoju województwa pomorskiego w ostatnich 5 latach.  Wyjazd uważamy za ciekawy. Zdobyta wiedza posłuży nam na lekcjach historii i wiedzy o społeczeństwie.

Klasa IV T