Światowy Dzień Turystyki 2017

Dodano: 27-09-2017

Jak każdego 27 września i tym razem obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Turystyki. Obchody ‚2017 cieszyły się ogromną popularnością wśród gości. W środę dzień w naszej szkole spędziło łącznie ponad 100 gimnazjalistów z Somonina, Kiełpina i Kartuz. Odwiedzili nas też uczniowie z zaprzyjaźnionej szkoły ponadgimnazjalnej i branżowej z Sierakowic.

Zebranych przywitała dyrektor Elżbieta Świętoń, zapraszając do dobrej i efektywnej zabawy. Pani dyrektor zwróciła uwagę, że świętowanie ŚDT stało się już tradycją naszej placówki, a jednocześnie doskonale wpisuje się w misję szkoły międzynarodowej, jaka przyświeca ZSP w Somoninie, zgodnie z wdrażaną Europejską Strategią Umiędzynarodowienia Szkoły 2016-2020 oraz posiadaną akredytacją – Kartą jakości mobilności w obszarze kształcenia i szkolenia zawodowego na lata 2016-2020 w ramach programu Erasmus+.

Na ten ważny dla nas dzień, przygotowaliśmy mnóstwo atrakcji. Tradycyjnie już uczniowie poszczególnych klas ZSP przygotowali stoiska, promujące kraje partnerskie – ich kulturę, zwyczaje, kuchnię. Uczestnicy tegorocznych staży zawodowych, realizowanych w ramach projektu „Kreatywny absolwent na rynku pracy” PO WER, dzielili się wspomnieniami i doświadczeniami z miesięcznych pobytów na Malcie, w Hiszpanii, Turcji, Belgii i Niemczech. Opowiadali zebranym o miejscach odbywania staży, zdobytych umiejętnościach i kwalifikacjach oraz odbytych wycieczkach krajo- i kulturoznawczych. Przedstawiali przygotowane przez siebie prezentacje multimedialne, dzięki którym (zdjęcia) zebrani mogli poczuć choćby namiastkę ich pasjonujących podróży po Europie (i to „bez biletu”).

Ogromną popularnością cieszyło się stanowisko barmańskie, na którym uczniowie klasy IV T serwowali drinki – bezalkoholowe, jednak wyglądające naprawdę profesjonalnie. Były też pokazy kulinarne – zaprzyjaźniony ze szkołą mistrz Kazimierz Żołnowski zaprezentował przygotowanie dań kuchni włoskiej, Dawid żonglował naleśnikami – oraz pokaz kelnerski (obsługa synchroniczna) w wykonaniu naszych uczniów.

Na placu przed szkołą zorganizowano biesiadę przy grillu, który dzielnie obsługiwali nasi kucharze. Pogoda nam dopisała, więc w atmosferze „złotej polskiej jesieni” można było skosztować grilowanej kiełbaski i zdrowej, świeżej surówki.

Dla gości i uczniów naszej szkoły przygotowano też grę terenową – stanowiska z zabawnymi często zadaniami, ulokowane w różnych częściach szkoły. Było bicie piany, krojenie cebuli i wiele innych konkurencji.

Szkolne Kółko Gier Planszowych przygotowało rozgrywki – planszowe potyczki w różnych formach, do których wciągano całe grupy młodszych i starszych graczy. Zdecydowanie wzrośnie liczba pasjonatów tego sportu.

Nauczyciele i grupa ponad 20 uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych uczestniczyli również w otwartych/pokazowych lekcjach języka angielskiego i języka niemieckiego, w ramach Europejskiego Dnia Języków. Panie A. Krokocka i A. Grzędzicka dzieliły się z nauczycielami innych szkół wiedzą i umiejętnościami, zdobytymi, i.in. w Holandii, gdzie odbywały szkolenie w ramach realizacji projektu „Twórczy nauczyciel w europejskiej szkole” PO WER.

27 września 2017r. minął w naszej szkole intensywnie, wesoło, efektywnie i twórczo. Kolejny Światowy Dzień Turystyki oraz Europejski Dzień Języków w Somoninie można uznać za udane.