Na spotkaniu autorskim w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach

Dodano: 12-02-2017

Uczniowie naszej szkoły, z p. Robertem Zielińskim, aktywnie włączają się w inicjatywy edukacyjne, podejmowane przez Muzeum Kaszubskie im. Franciszka Tredera w Kartuzach. Tym razem uczestniczyli w spotkanie z autorami książki pt. Mapa terroru. Śladami zbrodni komunistycznych w województwie gdańskim (1945–1956), które odbyło się w czwartek 9 lutego 2017r. o godz. 17.00 w siedzibie Muzeum.
 
Książka, pod red. Karola Nawrockiego, wydana przez IPN (Gdańsk, 2016) pokazuje nie tylko więzienie na Kurkowej, ale także inne miejsca powojennej kaźni, kojarzone z UBP i Informacją Wojskową – w Gdańsku, Gdyni, Sopocie, w Bytowie, Elblągu, czy też w Kartuzach. Nie bez powodu spotkanie odbyło się w budynku Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach, w którym w 1945 r. mieścił się Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego.
Spotkanie autorskie było doskonałą lekcją historii – często rozgrywającej się w miejscach, wydaje się, dobrze nam znanych – a jednocześnie promocją słowa pisanego (zachęcenie do czytania tekstów naukowych).