Obchody Narodowego Święta Niepodległości 2016

Dodano: 12-11-2016

images22Narodowe Święto Niepodległości obchodziliśmy w naszej szkole, jak zawsze, bardzo uroczyście.

Uczniowie i nauczyciele zaangażowali się w kilka wydarzeń, celebrujących to ważne dla naszego narodu święto.

W czwartek 10.11.2016r. w szkole odbył się uroczysty apel, z udziałem całej społeczności szkolnej. W tym roku ponownie wróciliśmy do formuły wspólnego śpiewania pieśni i piosenek patriotycznych. W roli chóru – artystów wiodących (czuwających nad właściwą tonacją, melodia i tempem) wystąpili uczniowie klasy I T: Agata Zimerman, Klaudia Kasner, Paulina Hirsz, Justyna Góźdź, Weronika Woźniak, Wiktoria Dobrowolska, Żaneta Dargacz, Jan Stromski, Grzegorz Treder, Przemek Bir, Damian Richert i Dawid Kropidłowski. Uroczystość poprowadziły, przypominając historię śpiewanych utworów – Magda Formela i Kasia Bulczak.

Wcześniej uczniowie przeprowadzili również sondaż -plebiscyt wśród społeczności szkolnej na ulubiony utwór patriotyczny. Jego wyniki przedstawił p. Robert Zieliński. Miejsce III zajął utwór „O mój rozmarynie…”, II – „Wojenko, wojenko…”, zaś bezapelacyjnym zwycięzcą okazała się „Pierwsza Brygada”, znana też pod tytułem „Legiony to…”. Głosy uczniów zebrano i zaprezentowano w formie symbolicznej flagi.

Podczas apelu nagrodzono również zwycięzcę szkolnego „Konkursu wiedzy o patronie – Józefie Wybickim”, jakim okazał się Grzegorz Treder (I T). Grześ otrzymał pamiątkowy dyplom, nagrodę książkową oraz gratulacje od p. dyrektor i organizatora konkursu – p. Roberta Zielińskiego.

W tym samym dniu 6-osobowa reprezentacja uczniów naszej szkoły (Patrycja Drewa, Kornelia Lubocka, Anna Magulska, Agata Stromska – kl. IV T i Dawid Leik i Szymon Peta – kl. III T, z p. Marią Konkel, brała udział w grze miejskiej w Kartuzach pt. „Śladami niepodległych kobiet”. Trasa gry obejmowała tym razem 4 punkty (Muzeum Kaszubskie – budynek straży pożarnej – pomnik Inki – Kartuskie Centrum Kultury) na których przygotowano pytania, sprawdzające wiedzę uczniów w danym temacie, oraz zadania dla grup. Warunkiem przejścia do kolejnego punktu trasy było wykonanie wszystkich zadań (punktowane) oraz prawidłowe rozszyfrowanie wskazówki, określającej właśnie kolejne miejsce gry. Nasza drużyna, podobnie jak w roku ubiegłym, okazała się najlepsza w swojej kategorii (szkoły ponadgimnazjalne), pokonują reprezentacje innych szkół z powiatu.

W piątek 11.11.2016r. p. dyrektor Elżbieta Świętoń, poczet sztandarowy, reprezentacje uczniów klas II (Technikum i ZSZ) i wychowawcy brali udział w gminno – powiatowych obchodach Święta Niepodległości w Kartuzach. Uczestniczyli we mszy św. w Kolegiacie, uroczystościach przy pomniku Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej, gdzie delegacja złożyła kwiaty oraz w koncercie w Kartuskim Centrum Kultury.