Dzień Patrona i ślubowanie klas I – 29.09.2016r.

Dodano: 03-10-2016

W czwartek 29 września 2016r. świętowaliśmy w naszej szkole Dzień Patrona. Data ta jest nieprzypadkowa – wiąże się z dniem urodzin Józefa Wybickiego. Jak co roku, w terminie tym odbywa się uroczyste ślubowanie klas I. Tym razem jednak, po raz pierwszy odbyło się ono w Będominie – w dworku, w którym przyszedł na świat Józef Wybicki. W Muzeum Hymnu Narodowego uczniowie zapoznali się z pamiątkami po tym wybitnym oświeceniowym humaniście, poznali losy jego i jego rodziny, a następnie w asyście dyrekcji szkoły, wychowawców i nauczycieli złożyli uroczystą przysięgę wobec sztandaru szkoły. Dzięki uprzejmości Muzeum, w ramach programu Ministerstwa Kultury „Kultura Dostępna”, uczniowie uczestniczyli w wykładach i zwiedzali wystawy. Mieli okazję poznać historię symboli narodowych oraz wysłuchać Hymnu Narodowego w dawnych i nowoczesnych odsłonach.

W szkole pamięć o patronie uczczono okolicznościową wystawką i konkursem, opracowanymi przez Dominikę Cieszyńską (II ZSZb) i Martę Dera (IT), w ramach zajęć bibliotecznych. Uczestnicy konkursu musieli znaleźć odpowiedzi na kilka nietypowych pytań, dotyczących życia i twórczości Józefa Wybickiego – za co zwycięzcy mogli uzyskać oceny bardzo dobre z języka polskiego. Wystarczyło trochę poczytać – a 5 gwarantowana.