Akcja „Pomoc dla Oli” DKMS – Bank Komórek Macierzystych 5-6 marca 2016 r.

Dodano: 09-03-2016

Ogromnym sukcesem zakończyliśmy (choć to jeszcze nie ostatnie nasz działanie) akcję zorganizowaną na rzecz Oli Karczewskiej, 12-letniej uczennicy Zespołu Szkół w Kiełpinie, chorej na anemię aplastyczną.

W dniach 5 i 6 marca 2016 r., wspólnymi siłami – Stowarzyszenia na rzecz Promocji i Profilaktyki Zdrowia działającego przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Somoninie oraz Zespołu Szkół w Kiełpinie, poruszono serca ludzi, którzy w ramach solidarności z Olą i innymi chorymi na choroby krwi zdecydowali się dokonać rejestracji w bazie Banku Dawców Szpiku Kostnego.

5 marca w Urzędzie Miejskim w Kartuzach na chętnych czekało 25 wolontariuszy, którzy pomagali wypełniać formularze i instruowali, w jaki sposób prawidłowo pobrać wymaz z wewnętrznej strony policzka. Bardzo dużą pomocą wykazali się uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych, którzy mimo chłodu za oknem, zachęcali przechodniów do udania się do siedziby urzędu.

Odwiedzający mieli okazję również skosztować ciast przygotowanych przez pracowników ZS w Kiełpinie, a także wypić filiżankę ciepłej, aromatycznej kawy lub herbaty. Dochód z kawiarenki w całości został przekazany rodzinie Oli.
Nieodzowne wsparcie ekipa organizująca akcję miała w pracownikach urzędu, w szczególności w Pani Elżbiecie Rejter, która pomagała wolontariuszom oraz służyła dobrym słowem.

Szczególne podziękowania należą się oczywiście panu Burmistrzowi Grzegorzowi Mieczysławowi Gołuńskiemu, dzięki któremu sala urzędu została udostępniona wolontariuszom, co wpłynęło na rangę spotkania.
Tego dnia do banku dawców dołączyło 205 osób.

Następnego dnia, tj. 6 marca 2016 r. ekipa ponad 40 wolontariuszy czekała w Zespole Szkół w Kiełpinie. Pod okiem przedstawiciela Fundacji DKMS Polska Marka Makowskiego pięć wykwalifikowanych pielęgniarek pobierało próbkę krwi, a dwoje lekarzy medycyny czuwało nad bezpieczeństwem osób, którym pobierano krew.
Podobnie jak w sobotę i tu powstała kawiarenka ze słodkościami oraz bufetem z kanapkami. Nauczycielom szkoły bardzo dziękujemy za poczęstunek.
Swoją obecnością zaszczycili nas księża z Parafii pw. św. Michała Archanioła w Kiełpinie, którzy oprócz zarejestrowania się w bazie, rozpowszechniali informacje o akcji i zachęcali do włączenia się w nią.
W tym dniu również wsparcie okazał Burmistrz Kartuz przywożąc dla najmłodszych batoniki.
Statystyka tego dnia pobiła rekord z soboty – zarejestrowano 255 osób.

Jeszcze raz dziękujemy wszystkim wolontariuszom za wielogodzinną pracę i zaangażowanie zarówno tym, którzy pomagali w uzupełnianiu dokumentów, sprawdzaniu ich, ale przede wszystkim, tym, którzy krocząc ulicami Kartuz i Kiełpina rozdawali baloniki i informowali o akcji. Tym samym dziękujemy Laurze Tarka, Agacie Kowalkowskiej, Kamili Bronk, Amelii Krupowies, Bartłomiejowi Matyce, Jakubowi Kosznikowi, Weronice Kujalovej, Elizie Schwichtenberg, Wiktorii Trawczyńskiej, Renacie Kulajovej, Agacie Socha, Amelii Leszkowskiej i Poli Głodowskiej za współudział w sukcesie akcji. Jeśli pominięto kogoś – z góry przepraszamy.

Podsumowując – łącznie w trakcie 3 dni (Krwiobus w dniu 27 lutego i DKMS w dniach 5 i 6 marca) 509 osób pomogło Oli i innym cierpiącym na choroby krwi, zapisując się do Banku Dawców Szpiku Kostnego i/lub oddając krew.
Bardzo dziękujemy i jesteśmy utwierdzeni w przekonaniu, że to co robimy ma sens!