Udział w ”I Sztafecie Kulinarnej Agencji Rynku Rolnego”

Dodano: 22-12-2015

Dnia 7 grudnia 2015 roku w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Sierakowicach odbyła się ”I Sztafeta Kulinarna Agencji Rynku Rolnego”. Organizatorem konkursu była Agencja Rynku Rolnego oraz Stowarzyszenie Kucharzy Polskich. W konkursie brało udział 10 szkół ponadgimnazjalnych z województwa pomorskiego. Nasza szkołę reprezentowali uczniowie z klasy II TŻiUG: Sebastian Sulecki, Natalia Frankowska, Iwona Miszewska oraz Dominika Cieszyńska – uczennica z klasy I ZSZb. Opiekunem naszej grupy była pani Agnieszka Sędkowska.

Zadaniem uczestników było przygotowanie trzech dań – tatar wołowy na sposób polski, zupy gulaszowej na sposób kaszubski, regionalny deser „rucholce – ruchanki” – oraz rozwiązanie testu z podstawowych wiadomości kulinarnych. Czas na wykonanie zadania wynosił 3 godziny. Uczestnicy pracowali kreatywnie, pod presja czasu oraz pod czujnym okiem komisji, w skład której wchodzili szefowie kuchni różnych restauracji. Oceniana była praca grupy, smak oraz sposób podania.

I miejsce zajęła szkoła ZSP w Kłaninie, II miejsce zajęła szkoła z ZSP w Gdańsku, zaś III miejsce ZSP w Gdyni. Pozostałe szkoły otrzymały wyróżnienia i drobne upominki. Uczestnictwo w sztafecie pozwoliło nam nawiązać liczne kontakty, podpatrzeć ciekawe rozwiązania przygotowania potraw i nauczyć się współpracować w grupie pod presja czasu.