Koncert świąteczny

Dodano: 15-12-2015

images123Już po raz drugi w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Somoninie (11 grudnia 2015) odbył się Koncert Świąteczny dla rodziców. W miłe atmosferze w świetlicy uczniowie naszej placówki zaprezentowali swoje umiejętności artystyczne.

Po przemówieniu pani dyrektor Elżbiety Świętoń zgodnie z tradycją kaszubską na scenie pojawiła się grupa kolędowa. Gwiazdor, Policjant, Baba z Chłopem, dwa Łobuzy, Bocian, Kominiarz, Koń, Kozioł, Śmierć, Diabeł i Anioł płatali różne figle oraz przedstawili w języku kaszubskim widowisko pt. „Gwiżdże 2015”. Poczęstowali gości tabaką, a dzieci – cukierkami. Zatańczyli z widzami kaszubskiego walczyka. Zaś na zakończenie występu przebierańcy życzyli błogosławieństwa bożego, dostatku i urodzaju w Nowym Roku.
Następnie uczniowie opowiadali o różnych wigiliach w życiu człowieka: obfitych, radosnych, ubogich, samotnych, które zawsze są ucztą dla ludzkiego serca. Do takiej duchowej uczty zaprosili wszystkich: dziadków, rodziców, rodzeństwo, nauczycieli, obsługę szkoły i oczywiście uczniów. Przedstawili historię kolęd i pastorałek. Potem zaprosili zebranych do wspólnego kolędowania.

Na zakończenie radosnego spotkania przekazali świąteczne życzenia:
„Zanim ciepłym blaskiem choinka rozbłyśnie w naszych domach
I kruchy opłatek pojawi się w dłoni
A wokół zawiruje radosna kolęda
chcielibyśmy wszystkim życzyć radości, pokoju i ciszy betlejemskiej nocy.
A świecąca na niebie pierwsza gwiazda niech będzie dla nas znakiem, celem i drogowskazem.”