Forum Twórczości Ludowej 2015

Dodano: 27-10-2015

XVII FORUM TWÓRCZOŚCI LUDOWEJ ZIEMI KASZUBSKIEJ…

…już za nami, bo odbyło się w naszej szkole w dniach 16 – 17.10.2015. Tematem tegorocznego spotkania były – Zabawy i gry dziecięce na przełomie XIX i XX wieku oraz Historia tańca kaszubskiego. Naszym gościem głównym, który temat przedstawił i był rzeczywistym i pełnym uroku jego odzwierciedleniem, był po raz pierwszy występujący w progach naszej szkoły Dziecięcy Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca – „Tuchlińskie skrzaty” z Tuchlina. Zespół istnieje już 31 lat, a prowadzą go: założyciel – Pan Jan Baska i zarazem kierownik artystyczny (przygrywał na akordeonie), Jarosław Jóskowski – dyrektor zespołu i Pani Irena Warmowska – choreograf.

Ta impreza ma stałych i wiernych odbiorców, są nimi twórcy i miłośnicy kaszubszczyzny, ale i włodarze gminy i powiatu, przedstawiciele instytucji regionalnych, nasza młodzież, a także gimnazjaliści, którzy w tym roku przybyli z Kiełpina, Somonina, Goręczyna, Kamienicy Szlacheckiej. W naszym imieniu wszystkich powitała Pani wicedyrektor – Krystyna Herzberg oraz główny organizator Pan Marian Kowalewski – dyrektor GOK w Somoninie. „XVII Forum i 17 lat istnieją powiaty – stąd i my stale towarzyszymy temu wydarzeniu”, przypomniała Pani Janina Kwiecień. Most pokoleniowy to według włodarzy najważniejsza wartość wyrosła z takich spotkań, wymiany pokoleniowej wiedzy i doświadczeń, tradycji i kultury. Most łączący przeszłość i stawiający fundamenty przyszłości, budujący tożsamość nowych pokoleń Kaszubów.

Tegoroczny temat Forum był bardzo ciekawy, ale i bardzo radosny, a to za przyczyną dzieci w różnym wieku, które towarzyszyły głównej prelegentce – Pani Irenie Warmowskiej. Zespół od 3 lat prezentuje tradycyjne zabawy i zabawki, tak więc dowiedzieliśmy się i mogliśmy zobaczyć czym bawiły się dzieci 100 lat temu oraz kto i z czego je tworzył. Następnie poznaliśmy znaczenie układów tanecznych oraz historię powstawania niektórych kaszubskich tańców – Koseder, Naszo Nenka, Kowal, Mareszka. Dowiedzieliśmy się również wiele o strojach, w których prezentują się dzisiejsze zespoły folklorystyczne oraz jak odtworzono stroje w których występowały dzieci.
Występ „Tuchlińskich skrzatów”dla nas i wiedza, którą się z nami podzielili ich twórcy, którą tak pieczołowicie pielęgnują oraz ogrom prac i ich zaangażowanie, a raczej miłość do tego co robią, potwierdza, że odznaka jaką otrzymali z okazji 25-lecia działalności – Zasłużeni dla Kultury Polskiej – od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego jak najbardziej im się należy. Zostawili nas pod wielkim wrażeniem piękna kultury ludowej, którą tworzą, pielęgnują i propagują.

W czasie przerw, wszyscy zainteresowani wytworami kaszubskich twórców mogli jak zwykle podziwiać rękodzieło ludowe wystawione na stoiskach na sali gimnastycznej. Nasi uczniowie mieli wtedy czas na rozmowy z twórcami ludowymi, mogli poznać ich osobiście. Z kolei uczniowie ZSZ – kucharze pod okiem Pana Kazimierza Żołnowskiego wystawili do degustacji potrawy tradycyjne, a obsługą gości zajmowali się uczniowie Technikum pod kierunkiem Pani A. Sędkowskiej. Tak minął jeden, inny, niż wiele tradycyjnych, szkolnych dni – pełen atrakcji, ale i pracy, za który pięknie dziękujemy wszystkim, którzy się do niego przyczynili.