W dniu Weterana

Dodano: 11-09-2014

W Dniu Weterana Walk o Niepodległość byliśmy w kartuskich Kaliskach, by złożyć hołd ofiarom II wojny światowej w 75 rocznicę. „Bez szacunku do przeszłości, do naszej kultury, bez pamięci o naszych przodkach, nie będzie dla nas przyszłości.”

– 11 września 2014’-

II Wojna światowa, wydarzenie odległe w czasie, a jednak wciąż żywe, żywe w pamięci pokolenia, które było jej uczestnikiem i świadkiem. Żywe również dla nas którzy, te straszne dni znamy jedynie z opowieści ojców i dziadków oraz lekcji historii. Polacy byli pierwszym narodem który z bronią w ręku przeciwstawił się agresorowi, polscy dowódcy nie mieli złudzeń co do finału wojny z 1939 roku, którą nasz kraj prowadził samotnie, opuszczony przez sojuszników, zdradzony i zaatakowany przez sąsiadów. Mimo wszystko potrafiliśmy dać przykład, swoją ofiarą obudziliśmy sumienie świata. (…) Wieszcz naszego narodu – Adam Mickiewicz, w trzeciej części Dziadów zawarł słowa młodego człowieka, żegnającego w Wilnie swoich przyjaciół wywożonych na Sybir wskazówkę dla pokoleń: „Jeśli zapomnę o nich, Ty, Boże na niebie, zapomnij o mnie”. Dziękujemy wam drodzy Kombatanci, bo wasz przykład umiłowania Ojczyzny, jest dla nas wzorem do naśladowania, jest wzorem patriotycznej postawy i o tym nie możemy zapomnieć. (…) 75 lat temu, Polacy stali się świadkami największego dramatu jakiego ludzkość doświadczyła w całej swojej historii, dramatu jaki ludzie zgotowali ludziom – tak przemawiał, nawiązując do słynnych „Medalionów” Zofii Nałkowskiej, dyrektor ZKiW w Dzierżążnie – Ireneusz Moskal.

Uczniowie klasy III LO Pożarniczej pod dowództwem Komendanta PPSP w Kartuzach wygłosili Apel Poległych wraz z Małgorzatą Wnuk-Lipińską – zastępcą dyrektora ZKiW w Dzierżążnie, a następnie po modlitwie, uroczystym złożeniu kwiatów pod pomnikiem przez przybyłe licznie delegacje wysłuchaliśmy montażu słowno – muzycznego przygotowanego przez dzieci z ZKiW w Dzierżążnie.