XIII Targi Nauki i Kultury pod hasłem „Teatr, teatr, teatr”

Dodano: 06-06-2014

XIII Targi Nauki i Kultury pod hasłem „Teatr, teatr, teatr”

 

30 maja 2014r. na placu przed Kartuskim Centrum Kultury odbyły się kolejne już Targi, organizowane przez Centrum Inicjatyw Edukacyjnych w Kartuzach.

Jak co roku, młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych przygotowała stoiska promujące rodzime placówki, zaś na scenie głównej odbywały się prezentacje dokonań artystycznych.

Tym razem zadaniem każdej ze szkół było przygotowanie przedstawienia teatralnego w określonej konwencji stylistycznej. Nam przypadł średniowieczny moralitet; konkurencyjne szkoły zmierzyły się z teatrem lalek, teatrem greckim, teatrem elżbietańskim, komedią delle’arte czy teatrem Stanisławskiego. Jak stwierdzili organizatorzy i członkowie jury, poziom prezentacji był naprawdę wysoki, zaś kilka przedstawień (w tym nasz moralitet) zasługiwało na szczególne uznanie. Niemała w tym rola naszych aktorów – uczniów klas I, II i III T, którzy grą ciała, gestem i mimiką wyrazić musieli ideę spektaklu w formie pantomimy, oraz p. Arkadiusza Urbana, który doskonale ich do tego zadania przygotował. Tradycyjnie już wszystkie grupy aktorskie uhonorowane zostały statuetką Złotego Kartuza.

Nasz autorski moralitet pt. „Droga” był opowieścią o zmaganiach człowieka z pokusami; o życiu człowieka, jako ciągłym wyborze między dobrem, a złem.

Główną rolę doskonale odegrała Paulina Leyk (I T), zaś w role anioła i diabła równie wyśmienicie wcieliły się Monika Pestka (II Tb) i Agata Benkowska (III T). Swoje talenty aktorskie ujawniły też Kornelia Lubocka i Magdalena Bobkowska (I T). Nie obyło się taż bez małych problemów natury technicznej, z których poratowali nas, jak zawsze gotowi, uczniowie klasy III T. Jednego z chorych aktorów, w ostatniej chwili zastąpiła Weronika Bobkowska, potwierdzając tym samym swój aktorski talent; zaś w finałowej scenie brawurowo wystąpił Łukasz Muńko (III T), który okazał się prawdziwym objawieniem somonińskiego ZSP.

            Szczególne dowody uznania należą się p. Karinie Socha, która po raz kolejny już potwierdziła swoje zdolności organizatorskie, czuwając nad przygotowaniami do Targów i ich przebiegiem z ramienia naszej szkoły. Sprawne funkcjonowanie stoiska plenerowego zapewnili dodatkowo uczniowie klasy I ZSZb – Rafał Reclaf, Joanna Lis i Kesja Kamań. Młodzi kucharze serwowali pyszne naleśniki z dżemem i twarożkiem, ciasteczka i inne przysmaki własnej roboty. Ogromnym powodzeniem wśród odwiedzających stoisko cieszyły się ponadto jabłka z wizytówkami ZSP w Somoninie.

Nowością XIII Targów było połączenie ich z Targami Zawodowymi –  prezentacją szkół zawodowych i technicznych funkcjonujących w naszym powiecie. Uczniowie Technikum i LO w Somoninie, pod kierunkiem p. Beaty Kramp, przygotowali stoisko hotelowo – barmańskie. Zaprezentowali też kierunki kształcenia w ZSP.