X Majówka z Generałem Józefem Wybickim

Dodano: 09-06-2014

Sukces Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Somoninie w jubileuszowej „X Majówce z Generałem Józefem Wybickim”

                    W sobotę 24 maja 2014r. odbyła się kolejna „Majówka z generałem Józefem Wybickim, czyli wyprawa po generalskie epolety”. Ponieważ ZSP w Somoninie nosi imię tego wielkiego Polaka, udział w tej imprezie jest nie tylko obowiązkiem, ale i naszą tradycją.

W tym roku reprezentowała nas drużyna w składzie: Zosia Rzeszutek i Kuba Socha z klasy I T oraz Kamil Czapiewski z klasy III T, którzy startowali w rajdzie rowerowym, pod opieką nauczyciela wychowania fizycznego p. Tomasza Pytki.

Po uroczystym otwarciu imprezy w Będominie, wszyscy biorący udział w rywalizacji zwiedzili najpierw Muzeum Hymnu Narodowego, w tym wystawę czasową, poświęconą okresowi I wojny światowej i odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Potem poszczególne ekipy wyruszyły na trasę, a właściwie na trasy, ponieważ równolegle z rajdem rowerowym (około 35 km) odbywał się też rajd pieszy (około 10 km). W „Majówce…” mogły startować  czteroosobowe składy (3 uczniów plus opiekun), reprezentujące szkoły wszystkich etapów edukacyjnych – podstawowe, gimnazjalne, ponadgimnazjalne – oraz inne organizacje i osoby prywatne. Każda grupa zbierała punkty z zakresu wiedzy o Józefie Wybickim i hymnie narodowym. Zadania konkursowe ulokowane zostały na specjalnie przygotowanych stacjach.

Celem rajdów było Sikorzyno – rodowa siedziba Wybickich, oddalona w linii prostej o około 5 km od Będomina. Jednak trasa wiodła najpierw przez Kościerzynę, a potem malownicze wioski kaszubskie, co dodało imprezie, poza charakterem patriotyczno– sportowym, także walorów krajoznawczych. Na początku panowała również piękna pogoda, więc wszyscy uczestnicy byli bardzo zadowoleni i radośni. Niestety, po południu aura się zmieniła – zaczęło padać i rozpętała się burza, która zastała niektórych podczas marszu i jazdy w szczerym polu. Mimo to wszystkim udało się szczęśliwie dotrzeć do mety, na której czekał na nich ciepły posiłek i schronienie przed deszczem.

Zakończenie imprezy planowane było w plenerze, ale ze względu na takie warunki atmosferyczne, musiało odbyć się w środku pięknego, ale niedużego dworku. To jednak nikogo nie zraziło, a wręcz podkreśliło podniosły nastrój chwili ogłaszania wyników.  Szczególnie dumni byliśmy z faktu, że nasza reprezentacja zajęła I miejsce w swojej kategorii wiekowej. Po koncercie orkiestry dętej ze Stężycy i wręczeniu nagród, wszyscy udali się do domów.

Sukces uczniów  ZSP w Somoninie jest dla szkoły dodatkowym bodźcem, aby wziąć jeszcze liczniejszy udział „Majówce z Wybickim” w przyszłym roku.