Spotkanie przedstawicieli projektu Art&science

Dodano: 08-06-2014

Przedstawicielki Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Somoninie: Wioleta Szwaba, Katarzyna Brylowska oraz Marta Belgrau pod koniec maja bieżącego roku spędziły tydzień we Francji, w ramach realizacji projektu Comenius „Sztuka i nauka – najlepszymi ambasadorami wartości narodowych w Europie”. Celem głównym projektu jest poznanie kultury, zwyczajów oraz wybitnych twórców różnych krajów europejskich.

Wizyta obejmowała spotkania warsztatowe, odwiedziny w szkole partnerskiej, spotkania z władzami miejskimi, prezentacje krajów partnerskich oraz bogaty program kulturalny – m.in. zwiedzanie miasta Colmar, muzeum Wurth w Erstein oraz największego muzeum motoryzacji na świecie. Nie zabrakło oczywiście wizyty w Parlamencie Europejskim oraz zwiedzania katedry Notre-Dame w Strasburgu.

Ponieważ Francja to ojczyzna win, uczestnicy projektu mieli okazję zapoznać się z procesem ich wytwarzania; zobaczyć urokliwe alzackie winnice i zauroczyć się malowniczością średniowiecznych wiosek i miasteczek, słynących z produkcji tego trunku. Niezwykłe wrażenie sprawiała ponadto architektura i zabytki odwiedzanych miejsc, których wiele figuruje na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

 Spotkanie w Francji było ostatnią wizytą w kraju partnerskim w ramach ww. projektu.  Dobra współpraca między koordynatorem i uczestnikami zaowocowała jednak postanowieniem stworzenia kolejnego wspólnego projektu europejskiego.