Konkurs – Angielski w kuchni

Dodano: 15-06-2014

W dniu  04 czerwca 2014 w Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Żukowie odbył się  III Powiatowy Konkurs  Języka Angielskiego „Angielski w kuchni”.

Konkurs skierowany był do uczniów zasadniczych szkół zawodowych a jego celem było:

  • motywowanie uczniów do nauki języka angielskiego
  • rozwijanie umiejętności językowych uczniów
  • rozwijanie kreatywności i sztuki autoprezentacji
  • rozwijanie współpracy pomiędzy szkołami powiatu kartuskiego.Każda szkoła mogła zgłosić maksymalnie 4 uczniów zasadniczej szkoły zawodowej, z których każdy miał za zadanie przygotować własną prezentację.

Zadaniem uczestników konkursu było przygotowanie i przedstawienie sposobu wykonania wybranej przez siebie potrawy. W trakcie prezentacji należało przedstawić przepis oraz pokazać
i wytłumaczyć w języku angielskim poszczególne etapy przygotowywania potrawy. W trakcie przygotowywania potrawy komisja pytała o wyjaśnienie, co uczeń wykonuje w danej chwili.

Kolejność prezentacji została ustalona losowo.Wszelkie produkty, sprzęt i rekwizyty potrzebne do przygotowania i prezentacji potraw przygotowali uczestnicy. Każdy uczestnik miał maksymalnie 30 minut na przygotowanie oraz maksymalnie 10 minut na prezentację swojej potrawy.

Komisja oceniła prezentacje uczestników i przyznawała punkty za:

  • umiejętność prezentacji potrawy (jasność przekazu, logiczny porządek prezentacji)
  • kreatywność (sposób prezentacji, zaangażowanie)
  • kompetencje językowe (słownictwo, biegłość, poprawność gramatyczna)
  • stanowisko pracy.

W skład komisji weszli  nauczyciele języka angielskiego ze szkół biorących udział w konkursie oraz przewodniczący komisji – właściciel restauracji.

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Somoninie reprezentowali:

Rafał Reclaf, uczeń klasy I B ZSZ, laureat I miesca w konkursie,

Aleksandra Milczewska, uczennica klasy II B ZSZ, laureatka II miesca w konkursie,

Paulina Kitowska oraz Natalia Penkowska uczennice klasy II B ZSZ, laureatki III miesca w konkursie.

Uczniowie godnie i z wdziękiem zaprezentowali szkołę, gdyż poza pięknie i estetycznie przygotowanymi potrawami (dziewczęta prezentowały desery owocowe a Rafał tortilletki z tuńczykiem), wygłosili interesujące, spójne i poprawne pod wzgledem jezykowym prezentacje. Każdy  z nich potrafił się przedstawić, zaprezentować etapy przygotowania własnej poprawy, odpowiedzieć na pytania przedstawiciela komisji, zaprosić do degustacji, życzyć smacznego. Wszyscy używali pełnych zdań i wypowiadali je płynnie i bez pomyłek. Wszyscy otrzymali nagrody rzeczowe oraz dyplomy.