Okres Bożego Narodzenia w naszej szkole

Dodano: 01-01-2014

SZKOLNY KONKURS PIOSENKI ŚWIĄTECZNEJ — SPOTKANIA WIGILIJNE–GWIŻDŻE

 

          Tego roku w klimat Świąt Bożego Narodzenia w naszej szkole zostaliśmy wprowadzeni poprzez Konkurs piosenki świątecznej organizowany od kilku lat przez Samorząd Uczniowski i Panią Karinę Sochę, w którym biorą udział wszystkie klasy. Konkurs odbył się 19.12.2013’. Występy uczniów oceniała komisja w składzie: ks. Artur Tybusz, Panie Agata Wysocka i Wioleta Szwaba. Jury przyznało następujące miejsca: I – kl. II b Technikum za piosenkę „Świąteczna moc”- kompozycję własną do utworu „Bałkanica”, II – kl. II LO, III ex aequo – kl. II Ta i IV T, a wyróżnienia – kl. I T, I ZSZ b i III T.       

       

  Dzień spotkań wigilijnych w naszej szkole miał miejsce 20 grudnia 2013’. Tego dnia lekcje były nieco skrócone i około 11.30 wszyscy zebrali się w świetlicy. Program artystyczny pt. „Dzień nadczłowieka” przygotowany pod kierunkiem ks. Artura Tybusza zaprezentowali uczniowie z kl. I i II b Technikum. Było „gorąco” tuż przed występem, a raczej nerwowo z powodu nieobecności głównej aktorki, lecz znalazła się dzielna Ania Elgert (IV T), która spróbowała uratować całość i wcielić się w postać Matki Teresy z Kalkuty. Było więc o wartościach największych na tym świecie, które dziś są tak często gwałcone, o szacunku dla życia i drugiego człowieka, a całość przekazu wzmacniała muzyka i  piękne obrazy z prezentacji multimedialnej.

         Następnie uczennice, które brały udział w wyjeździe projektowym Comeniusa – „Art and Science …”na Wyspy Kanaryjskie – Karolina Andraka i  Dominika Wrońska z III T, wspierając się prezentacją, opowiedziały o swojej podróży, przeżyciach i doświadczeniach, które zdobyły, biorąc udział w projekcie. Na zakończenie spotkania popłynęły życzenia świąteczne, które od nauczycieli przekazał pięknie ks. Artur, a od uczniów przedstawiciel Samorządu Uczniowskiego, częstując nauczycieli  pierniczkami, wypiekami ze szkolnej kuchni. Wszyscy przekazali sobie znak pokoju w piosence, którą wspólnie zaśpiewaliśmy.

         Choć nasi uczniowie odświętnie ubrani i przygotowani czekali z niecierpliwością na wigilijne spotkania klasowe z wychowawcami, które były zaplanowane w większości  na dalszą część ostatniego dnia w szkole w 2013 roku, to nie mogło zabraknąć mocnego akcentu kaszubskiej tradycji, którą kultywujemy wśród uczniów, a  bardzo dba o nią nasza Pani Dyrektor. Jest nią „chodzenie z gwiazdką”. Pierwszą niespodziankę zrobili nasi uczniowie już 15.12.13’ gościom z różnych zakątków naszego regionu, zgromadzonym przy wspólnym wigilijnym stole w Wyczechowie w restauracji „Gościniec dla przyjaciół”, gdzie dzielono się wspomnieniami i tradycjami bożonarodzeniowymi, co mogliśmy potem wszyscy zobaczyć 24.12.2013’ w programie TV Teletronik. Następnie już od rana 20 grudnia Gwiżdże – przebierańcy w składzie: Dziad i Baba – Agata Benkowska i Krysia Konkol, Gwiazdor – Piotr Wiczkowski, Policjant – Monika Zalewska, Anioł – Ania Drążkiewicz, Śmierć – Natalia Myszk, Diabeł – Dominika Wrońska, Bociek – Weronika Majewska, Kominiarz – Rafał Reclaf,  Kozioł – Kamil Czapiewski i Tomek Mokijewski, Koń – Bartłomiej Neumann, którym przygrywał Pan Józef Witos, wyruszyli przed siebie na czele z Panią Dyrektor z życzeniami dla naszych sąsiadów zza miedzy. Można ich było spotkać na wielu somonińskich drogach, bowiem jednego dnia odwiedzili kilka zakładów pracy: pobliski „ArtStal”, zakład mechaniki samochodowej Pana Lisa, pracowników firmy Radbur, dzieci w kiełpińskim przedszkolu i zdążyli na nasze ogólnoszkolne spotkanie, by ucieszyć społeczność szkolną. Artystów przygotowywały Panie: Anita Witos i Judyta Ducher, która udzielała cennych wskazówek, mając wieloletnie doświadczenie w tym temacie.

            Późnym popołudniem również nauczyciele Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych i pozostali pracownicy zasiedli do świątecznie przystrojonego stołu z  tradycyjnymi potrawami wigilijnymi, przygotowanymi również przez uczniów – kucharzy, uczących się w naszej szkole zawodu i uprzednio nakarmieni słowem Bożym, przygotowanym przez ks. Artura, podzielili się opłatkiem, życząc sobie radosnych Świąt i spotkań w gronie najbliższych oraz dobrego, Do Siego Nowego – 2014 Roku!

                                                                  

                                                                                             Hanna Penkowska