Wycieczka do kina…

Dodano: 20-03-2013

 

          Dnia 12 marca uczniowie klasy I Tb wybrali się na wycieczkę klasową, rozpoczęła się ona od wizyty w kinie. Film „Syberiada polska” przedstawia losy Polaków deportowanych w czasie II wojny światowej na Syberię. W tym miejscu warto podkreślić, że jest to pierwsze dzieło w naszej kinematografii, które dotyka tego tematu. Akcja filmu rozpoczyna się 1 września 1939 roku, kiedy to młody Dolina wraz ze swoją przyjaciółką Cenią beztrosko bawią się nad jednym z polskich jezior. Niestety, sielanka ta nie trwa zbyt długo – młodzi są świadkami zbombardowania pobliskiego mostu. Największym atutem reżysera Janusza Zaorskiego są z pewnością przepiękne zdjęcia przedstawiające cudowne syberyjskie krajobrazy. Głównym bohaterem produkcji jest rodzina Dolinów, ale na ekranie pojawia się także wiele postaci drugoplanowych. Najjaśniejszą z nich wydaje się być Irena – matka trojga dzieci, która w heroiczny sposób walczy o jak najlepszy byt dla nich. Postać odgrywana przez Sonię Bohosiewicz  to Matka-Polka, która nie zawaha się przed niczym, byleby tylko mieć cień nadziei na przeżycie, lecz może nie takie dosłowne, jakie wszyscy znamy z wielu produkcji o podobnej tematyce. Chodzi tu bardziej o bohaterów, którzy nie chcą ginąć w imię wyższych wartości,  a zwyczajnie starają się przetrwać i ocalić największy dar, jaki posiadają. Tym darem oczywiście jest życie. Film ten trzyma w napięciu i jest odzwierciedleniem tamtego czasu. Był to wspaniały film, który po raz pierwszy ukazuje wywóz Polaków na Syberię.

           Po seansie nasza klasa wybrała się do kręgielni. Tam godzinna gra połączona z mile spędzonym czasem wpłynęła na nas integrująco. Panie ,które się nami opiekowały podczas wycieczki (pani Judyta Ducher i wychowawczyni Agnieszka Sędkowska) dzielnie wspomagały drużyny podczas gry w kręgle. Po takim relaksie udaliśmy się w drogę powrotną do domu naszym rozśpiewanym, wesołym autobusem.        

 Uczniowie klasy I Tb