XIV Forum Twórczości Ludowej Ziemi Kaszubskiej w Somoninie

Dodano: 12-10-2012

 

   W dniach 12-13 października 2012 r. w naszej Szkole odbyło się XIV Forum Twórczości Ludowej Ziemi Kaszubskiej. Tematem tegorocznego spotkania były nieodłączne od obyczajowości Kaszubów "przyśpiewki i wice".

Publiczności z pewnością poprawił się humor dzięki występom znanych i lubianych gawędziarzy: ks. Romana Skwiercza i pana Zdzisława Dawidowskiego. Na największym burczybasie na świecie zagrał twórca wszechstronny, pan Jerzy Walkusz. Wspólne śpiewy, pod przewodnictwem sióstr z Kartuz, pani Zosi i pani Agnieszki, którym na skrzypcach diabelskich akompaniował pan Andrzej Olszewski sprawiły, że atmosfera była znakomita. Aby wszyscy mogli się włączyć do przyśpiewek przygotowano książeczki z tradycyjnymi kaszubskimi piosenkami. Spotkanie, w jego dwóch odsłonach, poprowadził Dyrektor GOK w Somoninie, pan Marian Kowalewski. Wśród twórców i przyjaciół Forum oraz uczniów, i nauczycieli Szkoły, na czele z panią Dyrektor Elżbietą Świętoń, przybyli na nie również przedstawiciele władz lokalnych, wykładowcy z Akademii Morskiej w Gdyni oraz przedstawiciel Polskiej Organizacji Turystycznej w Warszawie.

 

W przerwie i po zakończeniu głównego spotkania był czas na poczęstunek, wspólne rozmowy i popołudniowe warsztaty dla młodzieży.

 

Uczniowie naszej Szkoły brali czynny udział w przygotowaniach Forum, podejmowali Gości i przeprowadzali z nimi wywiady, przygotowali krótki występ i bigos na poczęstunek. Pracy mieli sporo, bo przybyło blisko 60 twórców z całego regionu, którzy pokazali swoje rękodzieła wykonane w tradycyjnych i nowszych technikach: hafty, malarstwo olejne i na szkle, decoupage, witrażyki, prace rzeźbiarskie, wyroby z wosku i inne. Zwiedzać stoiska i rozmawiać z twórcami można było również w drugim dniu imprezy. Wtedy też odbyły się kolejne warsztaty tematyczne z udziałem młodzieży.

 

To była prawdziwa biesiada kulturalna, która z pewnością posłużyła zbliżeniu pokoleń Kaszubów i budzi nadzieje, że to co jest autentyczne i oryginalne w mentalności i w twórczości naszego regionu przeżyje nie tylko do następnego Forum.

 

Organizatorami Forum byli: Gminny Ośrodek Kultury w Somoninie, Stowarzyszenie "Przyjazna Wieś Kaszubska" w Somoninie, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Somoninie oraz Starostwo Powiatowe w Kartuzach.

 

 

XIV Forum Twórczości Ludowej Ziemi Kaszubskiej w Somoninie

 

Temat wiodący: "Kaszubskie przyśpiewki i wice"

 

Program:

 

piątek, dnia 12 października 2012 roku:

– godz. 10:00 – uroczyste otwarcie

– godz. 10:30 – spotkanie tematyczne: "Kaszubskie przyśpiewki i wice"

– ok. godz. 11:15 – przerwa na kawę

– ok. godz. 11:45 – II część spotkania

– ok. godz. 12:30 – poczęstunek kuchni kaszubskiej

– ok. godz. 13:00 – 15:30 – warsztaty tematyczne z młodzieżą, prezentacja twórców i zwiedzanie stoisk

 

sobota, dnia 13 października 2012 roku:

– godz. 10:30 – spotkania tematyczne w grupach

– godz. 13:00 – podsumowanie i zakończenie XIV Forum