Festiwal potraw kaszubskich „Kaszëbsczé Jestkù”

Dodano: 22-09-2012

         Dnia 22 września 2012 r. o godzinie 14.00 w Ostrzycach odbył się już V Festiwal potraw kaszubskich „Kaszëbsczé jestkù”. Celem imprezy było zachowanie tradycji kulinarnych Kaszub, przekazywanie zasobów wiedzy regionalnej młodemu pokoleniu oraz zapoznanie z technikami przygotowania i podawania potraw kaszubskich. Dodatkową atrakcją festiwalu były pokazy mistrzów kuchni: Kazimierza Żołnowskiego, Krzysztofa Szulborskiego oraz Krzysztofa Wierzby.

         W konkursie uczestniczyły szkoły ponadgimnazjalne, podmioty gastronomiczne oraz koła gospodyń wiejskich. W tym roku aż sześć szkół gastronomicznych wzięło udział w konkursie o złotą łyżkę były to szkoły z Przodkowa, Kościerzyny, Bytowa, Rusocina oraz z Somonina. Królowały dania z ryb, drobiu często podawane z warzywami i różnymi sosami, ale uczestnicy przyrządzając je pamiętali o tradycji kaszubskiej. Wszystko podane w atrakcyjny sposób.

         Reprezentantami naszej szkoły byli uczniowie z klasy II ZSZ B o profilu kucharz małej gastronomii byli– Daniel Niedziólka, Oliwia Bir, Szymon Żołnowski oraz Martyna Magulska uczennica klasy IV technikum hotelarskiego. W tym roku nasi uczniowie przygotowali potrawę kaszubską, a mianowicie zaprezentowali: kaczkę po pomorsku z szmurowaną kapustą oraz kopytkami. Dodatkowo upiekli przepyszne drożdżowe rogale oraz placek ze śliwkami , które idealnie komponowały się z gorącą kaszubską kawą. Te wspaniałe zapachy przyciągały tłumy do naszego stoiska.

         Wszyscy uczestnicy byli świetnie przygotowani do konkursu.  Jury miało twardy orzech do zgryzienia. Ostateczny werdykt ogłosiła Kapituła Dobrego Smaku. Pierwsze miejsce zajęła szkoła z Kościerzyny: natomiast II miejsce i srebrną złotą łyżkę zajęli nasi reprezentanci z Zespołu Szkól Ponadgimnazjalnych z Somonina, zaś na trzeciej pozycji uplasowała się szkoła z Bytowa. Pozostałe szkoły otrzymały wyróżnienia.

        Mimo dużej konkurencji V festiwal potraw kaszubskich „Kaszëbsczé Jestkù” okazał się być dla nas szczęśliwy. Szczególne podziękowania pragniemy złożyć naszym nauczycielką pani Karinie Socha i Agnieszce Sędkowskiej, które nas wspierały i dzielnie nam kibicowały podczas konkursu. Wspaniała atmosfera, słowa uznania,  a przede wszystkim świetna zabawa sprawiają że wracamy tu co rok.