I konkurs „Aranżacji stołu wielkanocnego”

Dodano: 07-10-2009

Dnia 07.04.2009r w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Somoninie odbył się I konkurs „Aranżacji stołu wielkanocnego”. Celem konkursu było upowszechnienie wzorów i tradycji w nakrywaniu stołów wielkanocnych, a także zintegrowanie środowiska szkolnego i innymi instytucjami samorządowymi współpracującymi ze szkołą. Zadaniem uczniów było przygotowanie aranżacji stołu wielkanocnego, skomponowanie karty menu z uwzględnieniem napojów, doboru odpowiedniej zastawy stołowej i innych elementów dekoracyjnych. Oceniana była także pomysłowość i  właściwy dobór menu. Naszą szkołę  reprezentowali uczniowie z kółka regionalno- gastronomicznego oraz uczniowie z Technikum o profilu hotelarskim – Natalia Socha, Monika Kotłowska oraz Łukasz Jakóbczyk. O pierwszą nagrodę w konkursie czyli złote jajo walczyły trzyosobowe drużyny z 6 Szkół Ponadgimnazjalnych z Sierakowic, Przodkowa, Wejherowa, Russocina, Gdańska a także z Somonina. Uczniowie mieli 2 godziny na przygotowanie stołu okolicznościowego na minimum 2 osoby. Komisja oceniająca uczniów składała się z przedstawicieli branży gastronomicznej oraz instytucji kultury i nauki. Rywalizacja była jak najbardziej na czasie tzn. tuż przed Świętami. W czasie kiedy komisja oceniała stoły uczniowie poznawali lepiej tradycje wielkanocne, malowali pisanki oraz robili stroiki i kartki dla swoich najbliższych. Aranżacje stołów mieli okazję obejrzeć zarówno uczniowie i nauczyciele naszej szkoły jak i zaproszeni na tą uroczystość dziennikarze. Po długich obradach jury ogłosiło następujący werdykt :pierwsze miejsce i statuetkę złotego jaja otrzymała młodzież z Wejherowa, II miejsce i srebrne jajo przyznano uczniom z Sierakowic. Natomiast drużyna z naszej szkoły otrzymała III miejsce i brązowe jajo pozostało w szkole w Somoninie. Pozostałe szkoły otrzymały wyróżnienie i statuetki pisanek, wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i drobne upominki. Mamy nadzieję ,że za rok będziemy mogli spotkać w większym gronie i pełni pomysłów zajmiemy wyższe miejsce. A wszystko to zawdzięczamy pomysłodawczyniom tego konkursu Pani Karinie Socha i Agnieszce Sędkowskiej bo to dzięki ich staraniom odbył się I konkurs tak wysokiej rangi w naszej szkole.